Ana sayfa Tatlı Su Balıkları DOĞADAN YAKALANAN DİSKUSLARIN BAKIMI

DOĞADAN YAKALANAN DİSKUSLARIN BAKIMI

566
0

PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 2
Kötüİyi
Vahşi discusların güzellikleri hakkında eminiz ki hiçbir hobici aksi bir söz söylemez. Bunlar şüphesiz, akvaryumların en ilginç cinsleridir. Fakat çok az hobici bu türün çiftleştirilmesi ve yumurta bırakmasını sağlayabilmiştir. Bunun bazı sorunlardan kaynaklandığı bilinmektedir ve birinci jenerasyonun aynı karakteristik özellikleri diğerlerine aktarabilmesi gerçekten zordur. Şimdi dilerseniz gerekli koşulların hazırlanması ve yapmamız gerekenlere şöyle bir göz atalım.

Vahşi discuslar, toptancılarda satılma aşamasına gelinceye kadar uzun, uygunsuz ve zorlu bir yolculuk geçirirler. Çok uzaklarda bir noktada yakalandıktan sonra, plastik bir konteynerde birkaç gün bekletilirler ve bir gemiye ve bota transfer edilerek, bakımı yapılacak istasyona doğru birkaç günlük yolculuğa başlarlar. Burada büyüklük ve renklerine göre gruplandırılırlar. Genelde burada yemek verilmez. (Buradan anlaşıldığı gibi bir hafta kadar aç kalabilirler.) bu yemek vermeme işi uzarsa, yüzgeçleri zarar görür, derilerinde yaralar oluşmaya başlar ve bu şekilde toptancılara kadar gelebilirler. Buradan da mümkün olduğunca çabuk bir şekilde, müşterilere hava yoluyla ulaştırılırlar. Eğer, bu anlatılanların aksine, iyi durumda bir vahşi discus bulursanız çok şanslısınız demektir. Vahşi discusların başından geçen bunca olaydan sonra, elimize geçtiğini düşünürsek, ona yapabileceğimiz en iyi şey, onu biraz dinlendirmek ve tıbbi bakıma almak olmalıdır.

Genel olarak, bu balıklar onarılamayacak kadar stres altında olduklarından, önemli ölçüde dinlenmeye ve tedaviye ihtiyaçları vardır. İlk birkaç gün, son derece temiz ve bakımlı bir suda bulunmalıdırlar. Su akımları mümkün olduğuncaminimumda tutulmalıdır ve yarı karanlık saklanma yerleri temin edilmelidir. İlk üç gün için verilen yemek miktarı çok az tutulmalıdır. Balık kendini toparlamaya başladığı zaman, onun da çok hoşuna gidecek olan karides ve balık parçalarının karışımından hazırlanan yemleri onlara sunabilirsiniz. Bazı yetiştiriciler dana yüreğinden hazırladıklaarı yemleri verebilirler. Fakat, 1994 yılından beri Avrupalı yetiştirciler hayvansal (memeli hayvan eti) gıdaları vermemektedir. Eğer bulabilirseniz, temiz kırmızı kan kurdu da verebilirsiniz. Ama mutlaka temizliğinden emin olmalısınız. Sinek larvaları içinde en tehlikeli iç parazitleri taşıyan kırmızı kan kurtlarıdır. Balıklar yem almaya başladıktan birkaç hafta (bazen 2 hafta) sonra kaliteli kuru yemleri de kabul ederler.

Balıklarınız dinlendikten, kendini toparladıktan sonra, ilaç tedavisi zamanı gelmiş demektir. Tüm vahşi balıklar akvaryumunuza gelirken, yanında içsel ve dışsal parazitleri de beraberinde taşırlar. İlk olarak yapmanız gereken fiziksel hastalıkları tedavi etmek olacaktır. Yüzgeçlerdeki parçalanmalar, vücuttaki yaralar ve gözle görülür diğer açık yaralar tedavisi gereken ilk hastalıklarıdır. Beyaz noktalar tedavi gerektiren başka bir sorundur. Bu hastalıklar çok hayati önem taşırlar. Balığın hareketlerini ve davranışlarını etkileyecek düzeydeyse, balık dinlenme aşamasına alınmadan önce, bu konuya ilgilenilmeli, tedavi çok acil başlatılmalıdır.

Vahşi discusların pH seviyesi 4,8 ve 5,8 arasında, sıcaklığın yaklaşık 28 oC olduğu nehir sistemlerinde yaşarlar. Bu yüzden, akvaryum parametlerini bu koşullarda tutmaya çalışın. Bundan sonrası size ve discusunuz arasındaki ilişkiye kalacaktır. Vahşi discuslar birçok vahşi hayvan gibi özgürlüğü benimsemiş balıklardır ve kendilerini emniyette hissetmek isteyeceklerdir. Gerçi bütün discuslar en ufak bir harekette bile ürküp, sinirlenecek yapıdadırlar. Bu nedenle bulundukları akvaryum uygun bir yere yerleştirilmeli, göz seviyesinin biraz üstünde bir seviyede tutulmalı ve onları ortama alıştırmak yerine uzaklaştırıcı etki yapan davranışlardan kaçınılmalıdır. Akvaryum içi ışıklandırması da balığınıza vereceğiniz güvende önemli rol oynamaktadır. Parlak ışıklar siz ve balığınız arasındaki bağı güçlendirmede geciktirici bir rol oynayacaktır. Çünkü bu balıklar, doğal, gölgeli bölgelerden gelmişlerdir ve puslu ışıklar bu balıkların bulunduğu akvaryumlarda bir zorunluluktur. Hergün % 50’lik bir su değişimi diğer gerekli işlemlerden biridir.

Vahşi discusunuzun ortamı benimseyip, yavrulama aşamasına geçmesi için gereken 3 önemli faktörün önceden sağlanması gerekmektedir. Bunlar;

1) Sağlığın yerinde olması,

2) Uygun tank koşulları ve uygun su koşulları,

3) Bakıcı ve balığı arasındaki bağ.

Bu koşullar sağlandıktan sonra, sıra balıkların çiftleştirimesi ve yumurtalama için gerekli şartların hazırlanmasına gelmiş demektir. Bu hazırlıklar belki bir ay, belki de bir yıl sürebilir. Fakat, ortalama olarak vahşi türlerde bu süre 4-5 ay kadar sürer. Ama unutmayın; vahşi discusları üremeleri için zorlayamazsınız. Bazı discuslar ortam çok iyi olsa dahi üremeyebilirler.

Discusunuzun sağlığı normale döndükten sonra, en önemli şeye sıra gelmiştir. Discusunuzun size olan güvenini kazanmak. Normal 300 litrelik bir akvaryuma koyacağınız 9 veya daha fazla discus için uygun saklanabilecekleri ortamlar, düşük ışık ve elle verebileceğiniz karides miksi ile aranızdaki bağ yavaş yavaş oluşmaya başlayacaktır. Başlangıçta balığınız elinizden yemek yemeye çekinecektir, ama suyun akışının elinizdeki ufak parçaları akvaryum içine dağıtmasına izin vermelisiniz. Kısa zamanda cesareti daha fazla olan discusların elinize yaklaştığını ve yemeğin elinizden çıkmasını beklediğini göreceksiniz. Bunu balığın doğal korkusunu kend kendine yenene değin tekrarlamalısınız. Artık sizi akvaryum kenarında kenarında farkettikleri an cama hücum edecekler ve sizden yemek bekleyeceklerdir. Bu aşamayı başarıyla tamamlayabilirseniz sıra ikinci aşama olan çiftleştirmeye geçebilirsiniz.

Kesinlikle onları evcilleştirmek için zorlamayın, onların güvenini kazanmak birkaç ayınızı alabilir. Akvaryum çevresindeki hareketlerinizi oldukça sakin, yavaş tutmaya çalışın. Ani ve hızlı hareketlerden olduğunca kaçının. Akvaryum çevresinde çok parlak ışıklar bulundurmaktan kaçının. Loş bir ortam eğitim için daha etkili olacaktır. Balıklarınız elinizden yemeye alıştığı zaman, akvaryumunuzun içine üç tane ateş tuğlası yerleştirin. Bu tuğlaların kenarlarını balıklarınıza zarar vermemesi için iyice yuvarlatın. Bunu zımara veya özel uçlu matkaplarla yapabilirsiniz. Hazırladığınız tuğlaları her iki kuzeye ve bir tane orta tarafa gelecek şekilde yerleştirin. Bu noktada parazitlerden kurtulmanın tam zamanıdır. Metronidazole ve benzeri ilaçlar hem temin etme bakımından hem de bu parazit mücadelesinde size yardımcı olacak ilaçlardır. Metronidazole içsel ve dışsal parazitlerin temizlenmesinde çok ekili bir yöntemdir. Bu ilaç karides miksine belirtilen oranda katılarak, yaklaşık 5 günlük bir uygulama sonrasında etkisini gösterecektir. Daha sonra bu ilacı kullanmayı kesip, 2 hafta boyunca beslemeye özen göstererek, tedaviye devam edin. Bu, yetişkinlerdeki bağırsak parazitlerinden kurtulmanın en net yoludur. Bu tedavi yönteminden sonra, bir daha asla kan kurtlarını kullanmamanızı tavsiye ederiz. Kan kurtları ve tubifexler discuslar için zararlı olan bazı parazit larvaları taşımaktadır.

Buraya kadar ki uygulamalarımız sonucu, balığınız artık iyi durumda, parazitlerden kurtulmuş, size güveni gelmiş ve sağlığına kavuşmuştur. Şimdi yapmamız gereken, uygun gördüğümüz bir çifti 606060’lık başka bir tanka alıp, çiftleşmeleri için gerekli olan ortamı sağlamak olmalıdır. Bunun için 0,8 cm kalınlığında, 3 tarafı özel kontraplak, 0.6 cm kalınlığında bir ön cam ve içi tamamen fiberglasla kaplanmış ve epoxy boyayla boyanmış bir ortam hazırlamanız gerekmektedir. Büyük bir sünger filtre, bir ısıtıcı ve bir ateş tuğlası, işte aksesuarlarımız tamam. Ayrıca, ince uzun kesilmiş, ucuna metal olmayan bir ağırlık takılmış bir plastik parça, ek olarak kalınca kesilmiş ve su içinde yüzen diğer bir parça da discuslarınızın saklanıp, kendilerini emniyette hissetmeleri için gerekli olan aksesuarların başında gelmektedir. Çeme suyu ile R.O’dan geçen su karışımının sertliği 6 ppm veya daha az olmlıdır. Kendi hazırladığınız ve saf R.O. suya batırılmış meşe yapraklarını, pH’ı 6,5 civarlarında tutmak amacıyla, tampon olarak kullanabilirsiniz. Hazırladığınız tampon karışımı filtre içinde 2 hafta bekledikten sonra kullanmanız, açık kahverengi ya da sarımsı bir su elde etmenizi sağlar. Tabi ki yoğun ışıktan her zaman kaçınmalısınız. Suyu daha önceden yaklaşık 2 hafta dinlenmeye bırakmayı da unutmamalısınız.

Şimdi sıra erkek ve dişi olduğunu hissettiğiniz bir çifti bu hazırlamış olduğunuz tanka alma zamanı. Bir hafta ile on gün arasında beklemeniz gerekecek, ama sonuç alamazsanız dişi olduğunu hissetiğiniz başka bir discusu üreme tankına almalısınız. İlk zamanlarda ortama sonradan katılan balığınız zor zamanlar geçirecektir, çünkü daha önce buranın sahipleri olan diğer iki balık onu sürekli rahatsız edecektir. Bu rahatsızlık çok ilerlediği takdirde, yani sonra gelen balık zarar görmeye başladığından derhal müdahele edin ve onu geri alın. Daima kontrol altında tutun.

Çiftinizi yerleştirdiniz, suyu gerekli şartlarda hazırladığınız balıklarınız sağlıklı durumda, sizin yapmanız gereken tek şey beklemek olacaktır. Seçtiğiniz çifti yerleştirdiğiniz tank suyu değişimlerni az miktarda gerçekleştirin. Yenmemiş yiyecekleri temizlemeniz bile yeterli olacaktır. Yumurtalama olayı gerçekleştiğinde, discusların yumurtalara ne kadar özen gösterdiğini ve ne kadar özenli bir aile oluşturduklarını izlerken şaşıracaksınız.