Ana sayfa Tatlı Su Balıkları AKVARYUMDAKİ JAPON BALIKLARI

AKVARYUMDAKİ JAPON BALIKLARI

1525
0
Japon Balığı
Japon Balığı

Japon Balığı: Bir hikayeye göre Japon balıklarının doğada yaşayan ataları MÖ 800 yılında Çin’de Chung hanedanlığı döneminde yaşanan kuraklığın ardından gelen bahar aylarındaki yağmurlarla ortaya çıktı. Bu ilk Japon balıklarının beslenmesi o zamanlar krallığa ait bir ayrıcalıktı, ama günümüzde Japon balıkları bu sınıf ayrımına galip gelerek artık herkesin evinde boy gösteriyor.

Evcilleştirilmeleri ve yüzyıllar boyunca üretilmeleri ile ortaya bir çok değişik tip çıkmıştır. Günümüzde bilinen türleri 100 den fazladır. En seçkin türler Oranda ve Aslanbaş’tır. Eskiden Çin’de sadece havuzlarda beslendikleri için sadecee su üstünden izlenebilirlerdi. Bu türler dar ve yüksek vücutluydu. Daha sonra akvaryumda beslenilmeleri Aslanbaşlar, orandalar ve ryukinler gibi yuvarlak vücutlu olmalarına neden oldu. Mutasyon sonucu ortaya çıkan çift kuyruklu ve daha gösterişli japon balığı büyük bir çıkıştı. Bugün bu çift kuyruklu japon balıkları japonya da çok meşhurdur ve Wakin olarak adlandırılır. Büyük bir ihtimalle bu yuvarlak, daha kısa, daha derin vücutlu süslü japon balıklarının hepsi Wakin den gelmektedir. Seçerek yapılan üretimler sonucunda çok değişik renkler, vücut yapıları, baş ve göz şekilleri, yüzgeç şekilleri ve uzunlukları ortaya çıktı. 

Süslü Japon balıklarının en ünlüsü başının üstünde şapka varmış gibi görünen Oranda dır. Başı ve vücudu kırmızı, siyah, portakal, çikolata ve altın rengi gibi çok çeşitli renklerde olabilir.  Vücudu ve başı çoğunlukla farklı renklerde olduğundan güzel bir kontrast sağlamaktadır. Diğer bilinen tepeli türleri  sırt yüzgecinden yoksun olan aslanbaş ve ranchudur. Aslanbaşın tepesi orandaya oranla daha yüksek ve büyük oluşur. Tepesiz olan japon balıkları arasında süslü, tül kuyruklu ve yüksek sırtlı Ryukinler oldukça güzel ve bilinen türlerdir. Diğer sevilen türler siyah teleskoplar, balon göz, inci dizisi gibi pullarıyla inci gövdedir. Bu yazımızda en popüler türlere değindik bunların yanında yüzlerce değişik tür mevcuttur.

AKVARYUM KURULUŞU

Yuvarlak vücutlu süslü görünüşlü japon balıkları düz gövdelilere göre daha kısa boylu olurlar. Ama 15 20 cm uzunluğa ulaştıklarında 1 kg ağırlığa yaklaşırlar. Bunların yanında aslanbaşlar ve ranchular gibi bu süslü türler çok kötü yüzücüdür.  Onun için suyu temiz ve  çok kalabalık olmayan akvaryumlarda daha rahat olurlar. Yaklaşık 120 cm lik bir akvaryum 4 tane orta büyüklükte japon balığı için ideal bir ölçüdür. Böyle rahat bir ortamda çok daha kolay maksimum büyüklüklerine ulaşırlar. 

Japon balıkları sürekli kumu karıştırarak yiyecek araştırma alışkanlığındadırlar.  Japon balığı akvaryumundaki kum balıkların boğazına takılmayacak kadar küçük ve ağızlarını yaralamaması için yuvarlak köşeli olmalıdır. Aksi olursa balıklarınızda şoka neden olacaktır. Canlı bitkiler japon balığı akvaryumlarında fazla yaşamayacaktır. Sürekli kumu karıştırdıklarından köklerin uzayamaması bir yana aynı zamanda bitkileri de yerler. Bunun yerine akvaryumunuza renk katmak için oldukça gerçeğe yakın görünen çok çeşitli plastik bitkilerden kullanabilirsiniz. Yuvarlak köşeli kayalar da iyi bir dekorasyon malzemesi olabilir. Japon balıklarının manevra yetenekleri zayıf olduğu için keskin yüzeyli cisimlere çarparak alacakları yaralar daha sonra ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. 

Japon balıkları iyi havalandırılıp filtre edilirse sert ya da yumuşak suya kolaylıkla uyum gösterir.  Sert su daha dengeli ve pH değişikliklerine fazla meyili olmadığı için daha uygundur. Japon balıklarının yüzgeç  ve kuyrukları amonyaktan zarar görür. Bunun için iyi bir filtre sistemi ve haftalık kısmi su değişiklikleri yapılması çok iyi olur. Japon balıkları çok oburdur ve bununla bağlı olarak çok dışkı bırakırlar. En uygun filtre sistemi dış filtre olup su da fazla akıntı yaratmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Japon balıkları soğuk su balıklarıdır ve oda sıcaklığındaki suda (21derece) çok iyi barınırlar.  Su sıcaklığını gece gündüz eşit tutmak ve kışın da uygun sıcaklıkta tutmak için bir ısıtıcı kullanılması uygun olacaktır. Vücutlarının yapısı dolayısıyla çok sık hazımsızlık ve kabızlık sorunu yaşarlar. Bu durumda ısının bir iki derece artırılması kabızlık sorununu ortadan kaldıracaktır.  Canlı bitkiler olmayacağı için balıkların renklerini en iyi gösterecek ışıklandırma kullanılmalıdır.

BESLENME

Kısa, şişman ve yuvarlak vücut yapıları nedeniyle Japon balıkları  yüzme kabiliyetlerini bozan kabızlık ve iç organlarında enfeksiyon problemleri yaşar. Yeşillik içeren yada canlı veya dondurulmuş besinler hazmı kolaylaştırarak bu sorunları en aza indirecektir. Japon balıkları pul yem de dahil olmak üzere her türlü yemi kolaylıkla kabul eder. Bu yemlerinde hazmı kolay olmasına rağmen arada yeşillik mutlaka verilmelidir. Japon balıklarının ölüm nedenlerinin en büyüğü fazla yemlemedir. Günde iki kere en fazla beş dakikada tüketecekleri kadar yem vermek onların tüm ihtiyacını karşılayacaktır. Doğaları gereği sürekli kumu karıştırmaları ya da ağızlarını fazlaca açmaları bir çok amatör akvaryumcu tarafından açlık olarak değerlendirilip sürekli yem verilmesi ile aşırı beslenme sonucu ölümlerle çok sık karşılaşılmaktadır. 
Garip ve kaba görünüşlü ve değişik yüzme şekli olan Japon balıkları gözalıcı parlak ve çeşitli renkleriyle akvaryumların en dikkat çekici balıklarıdır.