Ana sayfa Bitki Akvaryumları Alglerin oluşumu ve önlenmesi

Alglerin oluşumu ve önlenmesi

19257
2


Zararlı alglerin kontrolu için sihirli bir formül gerekli değildir. Bu küçük, basit ve fotosentezle yaşayan canlıların üremesi ışık, yer, sudaki fazla besin maddeleri ve alg tüketicilerin ya da rakiplerinin eksik olması gibi basit prensiplere dayanır. Alglerin sistemimizde nasıl yaşadıklarını bulmak için suya giren çıkanları dengelememiz gereklidir.
Akvaryumumuzdaki yemlemeyi deneme yanılma yöntemi ile balık ve canlıların sağlık durumlarını ve aktivitelerini izleyerek dengeleyebiliriz. Benzer şekilde akvaryumdaki ilave ettikleriniz, (ışık, yemlerden kalan kimyasallar, su, belki dekor, vs) metabolik etkenler, (ısı, akvaryumdaki türler, sistemin dinamizmi, vs.) ve deneyim ( alglerin akvaryumdaki yokedici ve rakipleri).

Girenler ve kontrolu
Akvaryumda yeterli alan ve besin fazlalığı bulunduğunda bir çok türde algler ortaya çıkmakta ve akvaryumunuzu ele geçirmekte zorluk çekmezler. Hayır sizin eklemeniz gerekmiyor, onların sporları bir şekilde havadan, çeşme suyu yada diğer su kaynağınızdan, dekorunuzdan, yeni aldığınız balıkla birlikte eklediğiniz sudan, ve daha bir çok yerden gelecektir. Bir çok türü uygun ortamı bulunca inanılmaz hızla ürerler.

Alg üremesini engelleyebileceğiniz belli stratejiler vardır ve bunların tümünü uygulamanız gereklidir.

Besin kısıtlaması :
Suyunuzda nitrat ve fosfat ölçümü yapmalısınız. Her ikisi de alg patlamalarını tetikleyen en önemli elemanlardır. Eğer suyunuzda Herhangi biri 1 ppm’ e yakınsa su bakım ürünlerine yatırım yapma zamanı gelmiştir. Reverse-osmosis, aktif karbon gibi kimyasal filtreleme sistemleri kullanılarak bu iki elemanın suyunuzdan temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
Sisteminiz oturmuş ve gayet güzel giderken aşırı yemleme yapmamaya yada tüketilemiyecek ve hazmedilemiyecek yemlerden kaçınmaya dikkat ediniz. Sisteme ihtiyaçtan fazla ekleyeceğiniz besinler size mutlaka alg olarak geri dönecektir. şüphelendiğiniz durumlarda yemlemeyi seyrekleştirmelisiniz. Organik ve inorganik alg üremesini tetikleyen maddeler daha bir çok kaynaktan akvaryum sisteminize girebilir. Akvaryuma sokmadan ellerinizi mutlaka temizleyin, akvaryumunuza yakın yerlerde bitki gübreleme işlerine kalkışmayın, suya koyacağınız her türlü dekor malzemesini mutlaka temizleyin, şüpheliyseniz ve eğer varsa birkaç hafta mutlaka test akvaryumunuza koyup izleyin.

Işıklandırma :
Işık yoğunluğunuz, süresi, eğer suni ise kalitesi, akvaryum tipinizle ve yetiştirdiğiniz canlılarla uyumlu olmalıdır. Işığın çok fazla olması alg üremesini tetikleyen diğer önemli bir nedendir. Işıklandırmanızda timer kullanmanızı öneririm.

Alg Tüketiciler :
Her türlü akvaryum sistemi için alg tüketen canlılar vardır. Bunlarla ilgili yazıyı daha sonra makaleler bölümünde bulabileceksiniz. Örnek vermek gerekirse hepimizin bildiği vantuz baığı ve siyam alg yiyici adlı balığı gösterebiliriz.

Alglerin rakipleri :
Alglerin sudan yararlandığı besin ve kimyasallarla yaşayan daha başka canlılar da vardır. İstediğiniz bitkileri akvaryumunuzda yetiştirirseniz alglerin üremesine sebep olan aynı kimyasallarla beslendikleri için alglerin üremesine fırsat vermeyeceklerdir.

Sonuç :
Evet akvaryumumuza giren/çıkanları(output/input) ve metabolizmaları kontrol altına alarak dengeyi bulabiliriz. Başarımız dengenin temiz, berrak, alg yetişmeyen akvaryumu besinleri ve aydınlatmayı limit altında tutarak, yeterli alg tüketicileri ve besinlerini tüketen rakiplerini akvaryuma adapte ederek gelecektir.